ASUS VG34VQL1B TUF 34 Inch Curved Gaming Monitor - WQHD (3440x1440), 165Hz, 1ms, Extreme Low Motion Blur, FreeSync Premium, Eye Care, Height Adjustable, DisplayHDR 400, DisplayPort, HDMI, USB
★★★★★ 4.4 134 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.royalite-mfg.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Designed for fast-paced games, the TUF Gaming VG34VQL1B is a 34” curved gaming monitor with 165Hz refresh rate and AMD FreeSync Premium technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates, giving you an immersive gameplay. Enjoy gaming sessions with the VG34VQL1B’s ergonomic, adjustable stand and ASUS Eye Care technology.
  • 34-inch WQHD (3440x1440) 1500R curved gaming monitor with ultra-fast 165Hz (supports 144Hz) refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • FreeSync Premium technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates
  • Extensive connectivity with DisplayPort 1.4 x2, HDMI (v2.0) x2, USB Hub ports
UPC 192876927212
Brand ASUS
Color BLACK
Shape rectangular prism
Voltage 240 Volts
Brightness 1370.4
Model Name VG34VQL1B
Resolution QHD Wide 1440p
Color Gamut 120.0
Is Electric No
Item Weight 19.9 Pounds
Pixel Pitch 0.23
Screen Size 34 Inches
Aspect Ratio 21:9
Display Type LED
Manufacturer asus
Model Number VG34VQL1B
Refresh Rate 165 Hz
Adaptive Sync FreeSync Premium
BuiltIn Media HDMI cable, Power cord, QSG, VG34VQL1B, Warranty card
Mounting Type Wall Mount
Response Time 1 Milliseconds
Screen Finish Curved
Viewing Angle 178 Degrees
Warranty Type 3 Years Manufacturer Warranty
Contrast Ratio 4000:1
Item Type Name MONITOR
Total Usb Ports 2
Has Color Screen Yes
Native Resolution 3440x1440
Compatible Devices Computer, Desktop, Gaming Console, Laptop
Display Technology LCD
Total USB 30 Ports 2
Additional Features 165Hz Refresh Rate, 1ms Response Time, Curved, Swivel Adjustment, Tilt Adjustment
Warranty Description 3 Year Warranty
Hardware Connectivity DisplayPort, HDMI, USB
Connectivity Technology wired
Item Dimensions D x W x H 16.38"D x 31.85"W x 10.79"H
Specific Uses For Product Gaming, Personal, Photo Video Editing
Display Resolution Maximum 3440 x 1440 Pixels
Total Number of HDMI Ports 2
Number of Component Outputs 2
Picture Quality Enhancement Technology HDR, Blue Light Filter, Flicker-Free
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
134 ratings | 55 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (109)
4 stars
5% (7)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (15)